KENTSEL-DONUSUM-IZMIR
KENTSEL-DONUSUM-IZMIR KENTSEL-DONUSUM-IZMIR
karşıyaka kentsel dönüşüm izmir karşıyaka bostanlı alsancak

Kentsel dönüşüm kapsamında evini yeniden yaptırmak isteyen riskli bina sahipleri için en önemli konu, evin yıkımından sonra müteahhit seçimi yapmaktır.

Kentsel dönüşümde müteahhit seçerken bazı noktalara dikkat etmek gerekiyor. Aksi halde, kentsel dönüşümden faydalanmak isteyen vatandaşlar mağdur olabiliyor.

İlk olarak seçtiğiniz müteahhitin güvenilir olması önem taşıyor. Ayrıca, mutlaka bakılması gereken bir diğer husus ise bakanlıktan alınmış lisans belgesinin olup olmadığıdır. Müteahhidin, Bakanlıktan onaylı lisans belgesi bulunmuyorsa, kentsel dönüşüm kapsamında yapı inşa edemiyor.

Bu işi yapılabilecek ekip ve ekipmanı var mı?
Daha önce hiç benzer iş yapmış mı?
Müteahhidin finansal durumu nedir?Müteahhidin finansal durumunun banka ile araştırılması daha faydalı oluyor. Çünkü banka seçilen mütehhite krediyi kullandırmadan önce, geçmişe dönelik olarak müteahhidi inceliyor. Herhangi bir açıdan finansal açıdan kötü bir durum söz konusu değilse, banka krediyi müteahhide veriyor.

Kentsel dönüşüm kredisinden yararlanabilmek için öncelikle binanın kentsel dönüşüm kapsamına girmiş olması gereklidir.

 

Müteahhit seçimi yapıldıktan sonra kentsel dönüşüm kredisi veren anlaşmalı bankalara başvuru yapılmalı. Bir daire için en fazla 100 bin lira, eğer başvuru yapan kişinin dört ya da beşten fazla dairesi var ise toplamına en fazla 500 bin lira kadar kentsel dönüşüm kredisi alabiliyorsunuz. Bankadan alınan kredi blokeli olarak seçilen müteahhitin hesabına geçiyor. Hesap blokeli olduğundan müteahhit paranın hepsini kullanamıyor. İnşaatın safhalarına göre müteahhit, yaptığı imalatı sunup kontrol ettirdikden sonra parasını alabiliyor.

Kentsel dönüşümde riskli yapıların yıkılmadan önce yapılması gereken bazı şartlar var. Öncelikle bina ile ilgili deprem risk raporunu lisanslı kuruluşlara yaptırmak gerekiyor. Çünkü lisansı olmayan kuruluşlara rapor yaptırıldığında bakanlık raporu onaylamayacaktır. Böylece kentsel dönüşümden yararlanmak da söz konusu olamaz. Deprem risk raporu bakanlıkta onaylandıktan sonra riskli yapı şerhi artık tapuya düşüyor. Bundan sonra vatandaşlara bilgilendirme yazısı gidiyor ve binadaki herkes binanın riskli olduğunu biliyor. Bu süreçten sonra yaklaşık 60 gün içinde (bu belediyelere göre değişebilir) apartman olarak bir araya gelinip 2/3 çoğunluğun kararıyla bina ortak karar protokolünü almak gerekir. Bu protokolde “Biz bu binayı yaptırmak istiyoruz. Kentsel dönüşüm kredisi kullanmak istiyoruz ya da kullanmak istemiyoruz. Şu müteahhite yaptırmak istiyoruz ve şu kadar zaman içinde inşaatın bitmesini istiyoruz” gibi kararlar alınıyor. Bina ortak kararlarını bina yöneticileri bakanlığa ilettikten sonra artık yıkım safhasına geçilebilir.

 

 Kentsel Dönüşüm sürecinde mağdur olmamak için Müteahhit Firmadan, T.C. Çevre ve Şehircilik Bakanlığı Lisansı ile Firmanın Güvenilir ve Finansal Açıdan Güçlü Olduğunu Belgeleyebilecek Örnek Banka Referansları ile  Banka Kredi Tekliflerini Mutlaka Talep Ediniz! 

 

 

Aşağıdaki Örnekleri İnceleyebilirsiniz!

 

KENTSEL-DONUSUM-IZMIR KARŞIYAKA
KARŞIYAKA ALSANCAK KENTSEL DONUSUM IZMIR
Anasayfa   |   Kurumsal    |   Projeler   |    Kentsel Dönüşüm   Hizmetlerimiz   |   Galeri      İletişim        Tasarım: KristalFikirler          |           Biva Mimarlık Müh. Ltd.Şti 2015